Հանրագիտարան >> Հայոց ցեղասպանության հանրագիտարան >> Զեյթունի ապստամբություններ (1877-78,1895)
ԶԵՅԹՈՒՆԻ ԱՊՍՏԱՄԲՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ 1877-78,1895, Զեյթունի հայերի ինք- նապաշտպանական կռիվները թուրքական տիրապետության դեմ: XIX դ. 2-րդ կեսին թուրքական կառավարությունը վճռական միջոցների դիմեց Զեյթունի կիսանկախ գոյությունը վերացնելու համար: Այդ գործողությունները դեռևս 1862-ին առաջ էին բերել զեյթունցիների հուժկու ապստամբությունը: 1877-1878-ի ապստամբությունը բռնկեց ի պատասխան հարկերի ծանրացման և թուրքական վարչության ճնշումների: Դրան նախորդեցին զեյթունցիների հուզումները. 1872-ին և 1875-ին հայերը քաղաքից վտարեցին թուրք ոստիկաններին և իրենց անկախ հայտարարեցին: 1877-78-ի ռուս-թուրքական պատերազմը հնարավորություն չէր տալիս թուրքական ուժերին ճնշելու ապստամբությունը: Հայերը փորձեցին կապ հաստատել Արևմտյան Հայաստանում գործող ռուսական զորքերի հետ՝ զենք ստանալու համար, սակայն օգնություն չստացվեց: Պատերազմից հետո թուրքական կառավարությունը ուժեր կենտրոնացրեց Զեյթունի դեմ, կարճ ժամանակում ճնշեց զեյթունցիներին միանալ ցանկացող թուրքմենական կոզանօղլու ցեղի ապստամբությունը, ապա գրավեց Զեյթունը: 400 ապստամբներ իշխան Պապիկ Ենիտունյանի (Նորաշխարհյան) գլխավորությամբ բարձրացան լեռները և շարունակեցին պայքարը: Բարձր դուռը Թուրքիայի ներքին գործերին եվրոպական միջամտության նոր առիթ չտալու համար բանակցություններ սկսեց Պապիկ իշխանի հետ: Թուրքական կողմը Պապիկ իշխանին ճանաչեց քաղաքագլուխ, իջեցրեց հայերից գանձվող հարկի չափը, ազատեց Մարաշում բանտարկված զեյթունցիներին, փոխզիջումների միջոցով հանդարտեցրեց Զեյթունը:
Արևմտյան Հայաստանում և Թուրքիայի հայաբնակ վայրերում 1895-96-ի հայկական կոտորածների ժամանակ, 1895-ին Զեյթունը դիմեց նոր ապստամբության: 1895-ի ինքնապաշտպանությունը սկսվեց օգոստոսին, երբ թուրքական ճնշման ուժեղացման և հայկական կոտորածների պայմաններում Զեյթունի ազգային ժողովը որոշեց քաղաք փոխադրել շրջակա գյուղերի բնակիչներին, դուրս շպրտել թուրք պաշտոնյաներին, պատրաստվել դիմադրելու թուրքական ուժերին: Գավառի բնակչության մի մասը (շուրջ 10 հզ. հայ) կենտրոնացավ Ֆռնուզ գյուղում: 1895-ի հոկտեմբերին, Մարաշի հայկական կոտորածներից հետո, թուրքական զորքերը (50-60 հզ. ասկյար) շարժվեցին Զեյթուն: Զեյթունցի մարտիկները (6000 մարդ) իշխան Ղազար Շովրոյանի, Աղասի Թուրսարգսյանի գլխավորությամբ ավելի քան երկու ամիս դիմադրեցին թուրքական բանակին և հետ շպրտեցին նրանց գրոհները: Չկարողանալով գրավել Զեյթունը՝ թուրքական կառավարությունը հարկադրված Զեյթուն բանակցելու ուղարկեց օտարերկրացի 4 հյուպատոսի: Կնքվեց համաձայնագիր: Թուրքական զորքերը հեռացան գավառից, ներում շնորհվեց ապստամբած հայերին, նշանակվեց քրիստոնյա կառավարիչ, բնակչությունը հինգ տարով ազատվեց հարկերից:
Հ. Պողոսյան
Ներսիսյան Մ. Գ., «Հայ ժողովրդի ազատագրական պայքարը թուրքական բռնապետության դեմ 1850-1870 թթ» , Ե., 1955:

Энциклопедия >> Энциклопедия геноцида армян >> Зейтунские восстания 1877-78 (1895)
Зейтунские восстания 1877-78, (1895) вооруженная борьба армян Зейтуна против турецкого господства. Со второй половины ХIХ в. турецкое правительство прибегло к решительным мерам для ликвидации полунезависимого положения Зейтуна. Эти действия еще в 1862 вызвали мощное восстание зейтунцев. Восстание 1877-78 гг. вспыхнуло в ответ на увеличение налогов и давления со стороны турецкого правительства. Восстанию предшествовали волнения зейтунцев: в 1872 и 1875 армяне выдворили из города турецких полицейских и провозгласили себя независимыми.
Русско-турецкая война 1877—78 гг. не дала турецким властям возможности подавить восстание зейтунцев. Армяне предприняли попытку установить связь с действовавшими в Западной Армении русскими войсками для получения оружия, но помощи они не получили. После окончания войны, турецкое правительство сосредоточило войска против Зейтуна, за короткий срок подавило восстание туркмен, племени козаноглу, желавшего присоединиться к армянам; затем турецкие войска захватили Зейтун. 400 повстанцев во главе с князем Папиком Енитуняном (Норашхарян) поднялись в горы и продолжили борьбу. Высокая Порта, стремясь не давать европейским странам нового повода для вмешательства во внутренние дела Турции, вступила в переговоры с князем Папиком. Турецкая сторона признала его главой города, уменьшила размеры взимавшихся с армян налогов, освободила содержащихся в Марашской тюрьме арестованных зейтунцев. Турецкие власти сумели усмирить зейтунцев, пойдя на эти компромиссы.
Во время армянских погромов 1894—96 гг. в армянских населенных пунктах Западной Армении и Турции в 1895 году в Зейтуне произошло новое восстание. Самооборoна началась в августе 1895 года национальное собрание Зейтуна приняло решение перебросить в город жителей окрестных армянских сел, выгнать турецких чиновников, подготовиться к сопротивлению турецким войскам. Часть населения области (около 10 тыс. армян) была сосредоточена в селе Фрнуз. В октябре 1895 года, после резни армян в Мараше, турецкие войска (50—60 тыс. аскяров) двинулись на Зейтун. Зейтунские бойцы (6 тыс.человек) во главе с князем Казаром Шоврояном и Агаси Турсаркисяном более двух месяцев оказывали сопротивление турецкой армии, отбивали их атаки. Не сумев завладеть Зейтуном, турецкое правительство было, вынуждено направить в Зейтун шесть иностранных консулов для ведения переговоров. Было заключено соглашение. Турецкие войска покинули область, повстанцы  получили амнистию, был назначен правитель-христианин, а население на пять лет было освобождено от налогов.