Հանրագիտարան >> Հայոց ցեղասպանության հանրագիտարան >> Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխելուև դրա համար պատժի մասինկոնվենցիա 1948 թ.
Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխելու և դրա համար պատժի մասին կոնվենցիա 1948 թ., միջազգային իրավունքի տեսակետից ցեղասպանությունը բնորոշող, ինչպես նաև ցեղասպանությունը կանխող և դրա համար պատիժ սահմանող փաստաթուղթ. որն ընդունել Է ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան 1948 թ. դեկտեմբերի 9-ին: Ուժի մեջ Է մտել 1951 թ. հունվարի 12-ին: Կոնվենցիայի մշակման ու ընդունման գործում էական դեր է խաղացել հրեական ծագում ունեցող, լեհ իրավագետ Ռաֆաել Լեմկինը, որը գերմանացիների պատերազմական հանցագործների Նյուրնբերգի դատավարության ժամանակ (1945-46 թթ.) ԱՄՆ-ի մեղադրողի խորհրդականն էր: Այդ դատավարությունը, որը բացահայտեց Եվրոպայում գերմանական զավթիչների կողմից հրեաների, սլավոնների, գնչուների և էթնիկ այլ խմբերի ցեղասպանության բազմաթիվ դեպքեր, դրդեց ընդունելու ցեղասպանության մասին կոնվենցիա և արագացրեց դրա մշակումը: Նյուրնբերգի դատավարության թարմ տպավորության տակ ընդունված Կոնվենցիան ցեղասպանությունը բնորոշում է՝ ելնելով այդ երևույթի էությունից ու նպատակներից և ոչ թե գործողությունների չափերից կամ զոհերի թվից: Կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածը ցեղասպանություն է համարում այն գործողությունները, որոնք կատարվում են մի որևէ ազգային, ցեղային կամ կրոնական խմբի լիակատար կամ մասնակի ոչընչացման մտադրությամբ: Այնուհետև հաջորդ հինգ կետերում թվարկվում են այդ գործողությունները, որոնցից յուրաքանչյուրը համարվում է ցեղասպանության ակտ. 1. խմբի անդամների սպանությունը, 2. նրանց մարմնական լուրջ վնասվածք կամ մտավոր խանգարում պատճառելը, 3. խմբի համար այնպիսի կենսապայմանների ստեղծումը, որոնց նպատակն է այդ խմբի լիակատար կամ մասնակի ֆիզիկական ոչնչացումը, 4. խմբի ներսում ծննդաբերության կանխման միջոցառումները, 5. երեխաների հանձնումը մարդկային մի խմբից մյուսին: Օսմանյան կայսրությունում 1915-23 թթ. հայերի ցեղասպանության ժամանակ տեղի են ունեցել բոլոր հինգ կետերում նշված գործողությունները, իսկ Ադրբեջանի հայ բնակչության նկատմամբ կատարվածը, մասնավորապես՝ 1988 թ. փետրվարին Սումգայիթում և 1990 թ. հունվարին՝ Բաքվում, լիովին համապատասխանում է Կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածի առաջին երեք կետերում նշված գործողություններին: Կոնվենցիայի համաձայն, ցեղասպանության կամ նրա գործողություններից որևէ մեկի մեղավորները պետք է պատժվեն անկախ այն բանից, թե արդյո՞ք նրանք սահմանադրական կարգով ընտրված կառավարողներ հասարակական գործիչներ են, թե՞ մասնավոր անձինք, անկախ այն բանից, թե արդյո՞ք նրանք մասնակցել են ցեղասպանության գործողություններին անձամբ, եղել են հանցագործության մեղսակից, մասնակցել են ցեղասպանության նպատակներով կազմակերպված դավադրության, ցեղասպանության հրահրման կամ ցեղասպանություն կատարելու փորձի (3-րդ և 4-րդ հոդվածներ): Կոնվենցիան չի ընդունում ցեղասպանության համար պատժի դեպքում իրավաբանական վաղեմություն, պատիժը կարող են կայացնել ինչպես ազգային, այնպես էլ այդ նպատակով հատկապես ստեղծված միջազգային ատյանները: Այդ պատճառով Կոնվենցիայի մասնակից պետությունները պարտավորվում են ընդունել անհրաժեշտ օրենսդրական ակտեր նրա դրույթների իրականացման համար, մասնավորապես իրենց քրեական օրենսդրություններում նախատեսելով ցեղասպանության գործողության համար պատժամիջոցներ (5-րդ և 6-րդ հոդվածներ):
8-րդ հոդվածի համաձայն՝ Կոնվենցիայի յուրաքանչյուր մասնակից կարող է դիմել ՄԱԿ-ի համապատասխան մարմնին, ՄԱԿ-ի դրույթներին համապատասխան, պահանջելով ձեռք առնել, նրա կարծիքով, բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ ցեղասպանության գործողությունները կանխելու և կասեցնելու համար:
Կոնվենցիայի մշակման ժամանակ ԽԱՀՄ (այժմ՝ լուծարված) ներկայացուցիչը պնդում էր ազգային-մշակութային եղեռնի արգելման վրա, այն է՝ թույլ չտալ այնպիսի միջոցառումներ ու գործողություններ, որոնք ուղղված են բնակչության որևէ խմբի ազգային լեզվի օգտագործման և ազգային մշակույթի ղեմ: Սակայն այղ առաջարկը մերժվեց և չմտավ Կոնվենցիայի մեջ: ԽԱՀՄ ներկայացուցիչը 1949 թ. ղեկտեմբերի 16-ին Կոնվենցիայի ստորագրման ժամանակ վերապահում կատարեց 9-րդ հողվածի վերաբերյալ. «Խորհրդային Միությունը իր համար պարտավորեցնող չի համարում 9-րդ հոդվածի այն դրույթները, որոնք նախատեսում են, որ ներկա Կոնվենցիայի պարզաբանման, կիրառման կամ կատարման հարցերի վերաբերյալ Պայմանավորվող կողմերի միջև ծագած վեճերը կողմերից որևէ մեկի պահանջով հանձնվում են Միջազգային դատարանի քննարկմանը, և հայտարարում է, որ նման դեպքերում կվարվի այնպես, ինչպես և մինչև այժմ արել է, որ յուրաքանչյուր առանձին դեպքում կպահանջի վիճարկող բոլոր կողմերի համաձայնությունը»: Նման վերապահությունը ըստ էության ի չիք էր դարձնում 9-րդ հոդվածը:
ԽԱՀՄ մյուս վերապահությունը վերաբերում էր 12-րդ հոդվածին, որտեղ ասվում էր, որ «Պայմանավորվող կողմերից յուրաքանչյուրը ուզած ժամանակ Միավորված ազգերի կազմակերպության գլխավոր քարտուղարին ուղղված ծանուցման միջոցով կարող է ներկա Կոնվենցիայի գործադրումը տարածել բոլոր այն տարածքների կամ դրանցից մի քանիսի վրա, որոնց արտաքին հարաբերությունների համար նա պատասխանատվություն է կրում»: Իր անհամաձայնությունը հայտնելով այդ հողվածին՝ ԽՍՀՄ-ը հաստատում էր, որ, իր կարծիքով. «Կոնվենցիայի բոլոր դրույթները պետք է տարածվեն ինքնակառավարումից զուրկ, ներառյալ խնամարկյալ տարածքների վրա»: Տվյալ վերապահությունը իր ուժը կորցրել է, քանի որ ներկայումս խնամարկյալ տարածքներ չեն մնացել: Այդ Կոնվենցիան ստորագրած ԽՍՀՄ-ը այդպես էլ իր օրենսդրության մեջ ցեղասպանության մասին հոդվածներ չունեցավ:

Энциклопедия >> Энциклопедия геноцида армян >> Конвенция о предупреждении преступления геноцида и наказании за него 1948
Конвенция о предупреждении преступления геноцида и наказании за него 1948 представляет собой  документ, принятый Генеральной Ассамблеей ООН 9 декабря 1948 и определяющий с международной правовой точки зрения явление геноцида, действия, являющиеся актами геноцида, а также меры предупреждения геноцида и наказания за него. Конвенция вошла в силу 12 января 1951 года. В разработке и принятии конвенции существенную роль сыграл Рафаэль Лемкин – польский юрист еврейского происхождения, который во время судебного процесса над главными немецкими военный преступниками в Нюрнберге (1945 – 46 гг.) был советником обвинителя от США. Этот процесс, вскрывший бесчисленное множество актов геноцида, совершенных оккупантами в Европе с целью уничтожения евреев, славян, цыган и другие этнических групп, побудил к принятию конвенции о геноциде и ускорил ее разработку. Принятая под свежим впечатлением от Нюрнбергского процесса конвенция квалифицирует явление геноцида исходя из сути и целей явления, а не масштабов действий или числа жертв. 2-я ст. конвенции называет геноцидом действия, совершаемые с намерением уничтожить полностью или частично какую-либо национальную, расовую или религиозную группу. Далее в пяти пунктах перечисляются эти действия, каждое из которых считается актом геноцида: 1 убийство членов группы; 2. причинение им серьезных телесных повреждений или умственного расстройства; 3. предумышленное создание для группы таких жизненных условий, которые рассчитаны на полное или частичное физическое уничтожение ее; 4. меры, рассчитанные на предотвращение деторождения в среде группы; 5. насильственная передача детей из одной человеческой группы в другую. В случае геноцида армян в Османской империи в 1915-23  гг. имели место действия, указанные во всех пяти пунктах, а акты, совершенные против армянского населения в Азербайджане, в частности в Сумгаите в феврале 1988 и в Баку в январе 1990 года, полностью подпадают под первые три пункта 2-ой статьи конвенции. Согласно конвенции, виновные за действия геноцида или за какое-либо из них должны быть наказаны независимо от того, являются ли они избранными конституционным путем правителями, общественными деятелями или частными лицами, независимо и от того, участвовали они в действиях геноцида лично, были соучастниками преступления, участвовали в организованном в целях геноцида заговоре, подстрекательстве к геноциду или попытке совершить геноцид (ст. 3 и 4). Конвенция не признает юридической давности при наказании за геноцид: наказание могут осуществлять как национальные, так и созданные специально для этой цели международные трибуналы. Поэтому государства - участники конвенции обязуются принять необходимые законодательные акты для осуществления ее положений, в частности предусмотреть в своих уголовных законодательствах особые меры по наказанию за действия геноцида (ст. ст. 5 и 6). Согласно ст. 8, каждый участник конвенции может обратиться к соответствующему органу ООН с требованием принять, в соответствии с положениями ООН, все необходимые, по его мнению, меры в целях предупреждения и пресечения актов геноцида. При выработке конвенции представитель СССР настаивал на запрещении национально-культурного геноцида, который выражается в мероприятиях и действиях, направленных против пользования национальным языком и против национальной культуры какой-либо группы населения. Однако предложение о запрещении национально-культурного геноцида было отклонено и не вошло в конвенцию. Представитель СССР при подписании конвенции 16 декабря 1949 сделал оговорку по ст. 9: «Советский Союз считает для себя необязательными положения статьи 9, предусматривающей, что споры между Договаривающимися сторонами по вопросам толкования, применения или выполнения настоящей Конвенции передаются на рассмотрение Международного суда по требованию любой из сторон в споре, и заявляет, что в отношении подсудности международному суду споров по толкованию, применению или выполнению Конвенции Советский Союз будет придерживаться, как он это делал и до сего времени, такой позиции, согласно которой для передачи того или иного спора на разрешение Международного суда необходимо в каждом отдельном случае согласие всех спорящих сторон». Подобная оговорка по существу сводит на нет ст. 9. Другая оговорка СССР касалась ст. 12 конвенции, где говорится, что «любая из Договаривающихся сторон может в любое время, путем извещения на имя Генерального Секретаря Организации Объединенных Наций, распространить применение настоящей Конвенции на все или некоторые территории, за ведение внешних отношений которых она ответственна». Заявив о своем несогласии с этой статьей, СССР утверждал, что, по его мнению, «все положения Конвенции должны распространяться на несамоуправляющиеся территории, включая подопечные». Данная оговорка утратила свою силу, поскольку ныне не осталось подопечных территорий, СССР, подписавший конвенцию, так и не включил в свое внутреннее законодательство статью о геноциде.